منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

از چه سنی فرزندمان را تشویق به نماز خواندن کنیم؟

دعوت به نماز

پاسخی کوتاه به این پرسش توسط استاد تراشیون؛

آنچه در فرهنگ دینی ماست این است که برای پسر بچه‌ها از ۹ سالگی و دختر بچه‌ها از ۷ سالگی باید زمینه نماز خواندن فراهم شود چون روش تربیت دینی روشی است تدریجی نه دفعی؛ و درست نیست که فرزندان را تا سن تکلیف رها کنیم و روز اولِ تکلیف آنها را اجبار کنیم تکالیف دینی را انجام دهند. این مانند آن است که راننده در پیچ ۸۰-۹۰ درجه ای یک دفعه بچرخد خب ماشین چپ می شود و آسیب می بیند.

بهترین سن دعوت کودکان به نماز چه سنی است؟

لذا در احادیثی، ائمه اطهار علیهم السلام به سیر تربیتی تدریجی توصیه میکنند، از جمله حدیثی که می فرمایند:
چون کودک سه ساله شود هفت بار به او بگو بخوان «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ» بعد، واگذارش تا به سن سه سال و هفت ماه و بیست روز رسید، هفت بار به او بگویند، بگو «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ»، و دیگر تا چهار سالگی او را واگذار، و چون چهار سالش تمام شد هفت بار بگوید: «الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عَجّل فَرَجَهم»
و رهایش کنید تا پنج سالگی؛ به او بگویید دست راست و چپ کدام است؟ وقتی فهمید، رو به قبله واداشته شود، و سجده کند، و باز واگذارش کنید تا ۶ سالگی چون شش ساله شد رکوع و سجود آموزد تا هفت ساله شود، در این سن دستور دهند تا دست و صورت را بشوید وضو بگیرد، بعد به نمازش وادارند، و چون نه ساله گردد، وضو یادش دهند و اگر ترک کرد تنبیه (جریمه)گردد و به صلاة فرمانش دهند، و بر ترک آن تنبیه اش (جریمه)کنند. و چون نماز و وضوء فرا گیرد، والدینش آمرزیده شوند ان شاءاللَّه.

از چه سنی فرزندمان را تشویق به نماز خواندن کنیم؟

نکته : دقت کنیم تنبیه منحصر در تنبیه بدنی نیست بلکه تنبیه یک محرک آزاردهنده است تا فرزند وادار به ترک اشتباه شود این هدف با برخی محدودیت ها و محرومیت های جزئی حاصل می شود لذا از تنبیه بدنی بشدت پرهیز شود که حضرت علی علیه السلام می فرماید:
انسان چون موجودی متفکر و دارای درک و فهم است باید با گفت وگو مسائل اش را حل کرد و کتک زدن برای حیوانات است که درک وفهم ندارند.

‫2 نظر

 • نجمه کریم زاده گفت:

  با سلام وتشکرفراوان.تشویق ابتدایی باید چگونه باشد؟برای پسر ۷ ساله
  در حالی که دختر۱۰ ساله ام از همان ابتدا نماز را به خوبی وبا طمانینه می خواند.

  • admin گفت:

   سلام و ادب
   پیشنهاد میکنیم کتاب آغازی برای پرواز را مطالعه بفرمایید.
   در این کتاب بیش از ۱۰۰ راهکار برای ترغیب فرزندان به نماز اشاره شده است.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *